OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Finská scéna je bohatá na kapely vycházející z doom či gothic metalu. Ne všechny jsou natolik svébytné a originální, aby dosáhly mezinárodního uznání, ale za pozornost toto podhoubí určitě stojí. Jednou takovou kapelou je i ENDLESS CHAIN. Nejvíce inspirace pobrali u SWALLOW THE SUN nebo INSOMNIUM, ale některé melodie v sobě mají i lehkost THE 69 EYES. Jejich hudba má všechny nezbytné elementy, střídání ostrých kytarových riffů s pomalými depresivními pasážemi, čistého i extrémní zpěvu a především dokáže vykouzlit velmi povedené melodie. Skupina začínala jako one-man projekt kytaristy Tima Mölsy, který si k realizaci své hudební vize nabral nějaké ty hosty. Od letošního roku už se ENDLESS CHAIN tváří jako plnohodnotná kapela.
První album bylo i stylově více rozkročené, počínaje thrashovými riffy a dojemnými baladami konče. Určitě je hodno poslechu. „Agony“ je sevřenější, ucelenější a řekl bych vymazlenější co do stylu a způsobu, kterým chce se svými posluchači komunikovat. Na desce je zajímavé, že její kouzlo s postupem stopáže roste. První dvě tři skladby jsou kvalitní žánrovou klasikou, poté se však potenciál zvedá. Počínaje skladbou „Burn Your Skies Above“ s jejím těžkým uhrančivým refrénem, je deska čím dál lepší. Balada „Ghost“ ukáže vysloveně hitový potenciál Mölsyho skladatelského nadání. „Until No One Comes“ má v sobě ponurou naléhavost INSOMNIUM, „Blind Kings“ vysekne skoro skotačivou melodii. Závěrečné dvě položky jsou pak klasickou severskou melancholií, kdy se občas trochu silněji hrábne do strun, ale skladby vás vesměs po celou stopáž drtí svou tíživou atmosférou. Temné vody finské scény opět nezklamaly.
Podhoubí finské scény skrývá mnoho skrytých pokladů a ENDLESS CHAIN jsou jedním z nich. Svým žánrovým souputníkům na poli gothic/doom metalu se mohou dívat zpříma do očí. S albem „Agony“ si mohou na mnohé dovolit i pohled mírně shora.
7,5 / 10
Timo Mölsä
- kytara
Ville Hovi
- zpěv
Aki Salonen
- zpěv
Aleksanteri Kuosa
- kytara, basa
Samuli Mikkonen
- bicí
1. Intro to Agony
2. Agony
3. Human Race
4. We Are We
5. Burn Your Skies Above
6. Ghost
7. Until No One Comes
8. Blind Kings
9. Beyond What You Believe
[video]
10. We Are All Vulnerable
[video]
Agony (2024)
Forthcoming Past (2021)
Datum vydání: Pátek, 23. srpna 2024
Vydavatel: Self released
Stopáž: 44:39
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.